Stomatologia zachowawcza zajmuje się diagnostyką, zapobieganiem i leczeniem próchnicy .
Na rozwój próchnicy (bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych) decydujący wpływ mają cztery czynniki: bakterie, cukry, podatność osobnicza oraz czas.
Uszkodzenie szkliwa i następnie głębszych tkanek zęba wywoływane jest przez kwasy (głównie kwas mlekowy). Kwasy powstają w wyniku rozkładu przez bakterie (obecne w jamie ustnej) cukrów dostarczanych z pożywieniem, w tym głównie sacharozy, glukozy i fruktozy – (skrobia w znikomy sposób wpływa na uszkodzenie szkliwa). Poniżej 5,5 pH w jamie ustnej następuje przyśpieszenie procesu wypłukiwania jonów wapnia, rozpoczyna się demineralizacja szkliwa. Staje się porowate, matowe, nieodporne na uszkodzenia. Podatność na próchnicę jest różna i zależna do cech osobniczych, predyspozycji genetycznych, warunków bytowych, nawyków żywieniowych osób. Te trzy czynniki muszą zaistnieć w odpowiednim długim czasie, aby zaobserwować pierwsze ogniska próchnicy.
Leczenie próchnicy należy rozpocząć, gdy jest ona w początkowym stadium rozwoju na etapie białej plamki, później o barwie ciemniejącej. Jeśli próchnica nie zostanie powstrzymana, nastąpi (pod wpływem bakterii i kwasów) uszkodzenie zębiny – głębszej tkanki zęba. Powstanie wówczas ubytek, który można skutecznie wyleczyć oraz zatrzymać proces próchnicowy. Jeśli próchnica będzie postępować dalej, to bakterie zaatakują miazgę zęba i wtedy odczujemy dotkliwy, przeszywający ból. Wówczas należy przeprowadzić leczenie kanałowe. W sytuacji, gdy pomimo bólu nie leczymy zęba, dochodzi do martwicy miazgi zęba i w konsekwencji do zgorzeli – stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba.
Nieleczona próchnica i w konsekwencji rozwijający się proces zapalny może przemieścić się na cały organizm i doprowadzić do zakażenia bakteryjnego ogólnoustrojowego – sepsy.
Dr Dorota Łukjan posiada wieloletnie doświadczenie w diagnostyce, zapobieganiu i leczeniu próchnicy.
Posiadamy odpowiedni sprzęt medyczny i wiedzę specjalistyczną, aby skutecznie pomóc Państwu w wyleczeniu próchnicy u dzieci i dorosłych. Wcześniej rozpoczęte leczenie sprawi, że unikniemy poważnych komplikacji zdrowotnych w przyszłości.
Zachęcamy do wizyty w klinice Medica Dental Białystok i skorzystania z naszych usług.
Paradontoza to druga po próchnicy najczęściej występująca choroba jamy ustnej. Prawdopodobnie nawet 90% mieszkańców naszego kraju cierpi z powodu chorób przyzębia, a objawy nasilają się po 35 roku życia. Również u dzieci i młodzieży można zauważyć początki tej choroby. Nieleczona paradontoza może doprowadzić do utraty zębów, a bakterie występujące w przyzębiu mogą dostać się do krwioobiegu pacjenta i doprowadzić do stanu zapalnego wielu narządów naszego organizmu, w tym serca, nerek, stawów, siatkówki i rogówki oka, chorób układu oddechowego.
W początkowym stadium zauważamy: obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie dziąsła, delikatne krwawienie podczas mycia zębów czy też jedzenia twardych posiłków, często towarzyszy ból i nieprzyjemny zapach z ust, obserwujemy nadwrażliwość na zmianę temperatury spożywanych posiłków - ciepłe i zimne pokarmy.
W kolejnym stadium występuje: odsłonięcie szyjek zębowych, czemu towarzyszy rozchwianie zębów i przemieszczanie zębów. Obserwujemy wydłużenie koron zębów. Jest to spowodowane zanikiem zapalnym dziąseł i kości wyrostka zębodołowego przez bakterie chorobotwórcze gromadzące się na powierzchni korzeni zębowych. Powstaje w tym miejscu tzw. płytka bakteryjna, a nieusuwana przez kilka dni, zamienia się niemożliwy do wyszczotkowania kamień nazębny. Powstają coraz głębsze kieszonki dziąsłowe (przestrzenie między dziąsłem i korzeniem zęba), co doprowadza do rozchwiania i wypadania zębów.
Dr Dorota Łukjan – specjalista periodontolog – posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu chorób przyzębia.
Posiadamy odpowiedni sprzęt medyczny, wiedzę specjalistyczną oraz wykwalifikowany personel medyczny, aby skutecznie pomóc Państwu w wyleczeniu dolegliwości periodontologicznych.
Proszę nie zwlekać i sprawdzić, czy problem nie dotyczy również Państwa.
Im wcześniej zaczniemy leczenie, tym łatwiej unikniemy poważnych komplikacji w przyszłości.
Zachęcamy Państwa do wizyty w klinice Medica Dental Białystok, ul. Familijna 65.
Pełne i zdrowe uzębienie stanowi podstawę naszego komfortu zdrowotnego. Jesteśmy szczęśliwi z posiadania pięknego uśmiechu.
Dla większości pacjentów utrata zębów stanowi duży problem, staje się źródłem kompleksów, przestajemy się uśmiechać. Braki w uzębieniu powodują wiele komplikacji, np.: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmianę fonetyki – kłopoty z artykulacją słów, następuje pochylanie, przesuwanie, czy rozchwianie sąsiednich zębów, występują bóle głowy związane ze zmianami w stawie skroniowo-żuchwowym. Dzięki nowoczesnemu leczeniu protetycznemu można to zmienić.
Oferujemy Państwu dwa typy uzupełnień protetycznych: protezy stałe – uzupełnienia stałe oraz protezy ruchome - uzupełnienia ruchome.
Protezy stałe:
- Licówka – bardzo cienkie uzupełnienie protetyczne (porcelanowe lub kompozytowe) zakładane na jeden ząb, na powierzchnię licową (wargową), w celu poprawienia wyglądu zęba oraz jego funkcji. Licówki zakłada się na zęby: przebarwione, z uszkodzonym brzegiem siecznym, mającym nieprawidłowy kształt, wypełnione nieestetycznym materiałem.
- Korona – uzupełnienie protetyczne stosowane do odbudowy mocno zniszczonego zęba w celu wzmocnienia i poprawienia jego wyglądu. Wykonuje się: Korony porcelanowe na metalu, Korony porcelanowe na cyrkonie, Korony akrylowe.
- Most – zalecane są w przypadku utraty jednego lub więcej zębów. Wykonuje się: Mosty porcelanowe na metalu, Mosty porcelanowe na cyrkonie.
- Wkład koronowo-korzeniowy – uzupełnienie protetyczne stosowane do odbudowy złamanego zęba, zniszczonej silnie lub całkowicie korony z zachowanym korzeniem zębowym. Stosuje się: Metalowe wkłady koronowo-korzeniowe, Wkłady koronowo-korzeniowe wzmacniane włóknem szklanym, Ćwiek fabryczny dopasowany do kanału korzeniowego. Po osadzeniu wkładu i po pobraniu wycisku, wykonuje się koronę.
- Wkład koronowy – uzupełnienie protetyczne wykorzystywane do odbudowy ubytków korony zęba. Wyróżnia się: wkład – inlay, nakład – onlay, nadkład – overlay. Uzupełnienia wykonuje się z materiałów kompozytowych oraz porcelany.
- Praca protetyczna na implantach – wykonuje się Korony oraz Mosty, które następnie z wykorzystaniem przykręcanego łącznika są osadzane na implantach.
Protezy ruchome:
- Proteza akrylowa – wykonana z akrylu, opiera się bezpośrednio na błonie śluzowej i dziąsłach.
- Proteza szkieletowa – wykonana z wykorzystaniem konstrukcji metalowej, nie opiera się na błonie śluzowej. Wykorzystuje się podparcia przy istniejących zębach. Jest dobrze tolerowana przez pacjentów.
- Szynoproteza szkieletowa – modyfikacja protezy szkieletowej, stosowana w przypadku szczątkowego, resztkowego uzębienia oraz w leczeniu protetycznym periodontopatii.
- Protezy nylonowe – lekkie, nie powodują uczuleń, estetyczne, bezklamrowe.
- Protezy acetalowe – wykonane z acetalu - lekkie, elastyczne, niełamliwe, nie powodują uczuleń, nie posiadają elementów metalowych, wygodne w użytkowaniu, pacjenci zapominają, że w jamie ustnej mają protezę.
- Prace protetyczne na implantach – protezy mocowane do implantów za pośrednictwem zatrzasków lub magnesów.
Gwarantujemy Państwu krótkoterminowe wykonanie usług protetycznych na wysokim poziomie.
Serdecznie zapraszamy do wizyty i skorzystania z naszych usług.
Medica Dental Białystok Familijna 65
Najskuteczniejszą i najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania brakujących zębów jest leczenie implantologiczne , ponieważ implanty:
- Nie różnią się wyglądem od naturalnych zębów
- Pacjent odczuwa implanty jak naturalne zęby
- Zęby sąsiednie są nienaruszane
- Implanty nie przeszkadzają w odczuwaniu smaku jedzenia
- Powstrzymują zanik kości żuchwy oraz szczęki
- Fonetyka nie ulega zmianie lub zostaje poprawiona
Ponadto leczenie implantologiczne gwarantuje pacjentowi:
- Lepszy wygląd, co przekłada się na lepsze samopoczucie
- Perfekcyjną estetykę uzębienia, oraz
- Najlepszy komfort użytkowania
Leczenie przebiega w dwóch etapach.
Pierwszy etap – Chirurgiczny. Trwa około 1 godziny, przy czym sam moment osadzenia implantu stanowi ok. 10 – 15 min. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Po wcześniejszym nacięciu i odwarstwieniu płata śluzowo- okostnowego (dziąsła), nawierceniu kości oraz wytworzeniu łoża pod implant, następuje wkręcenie implantu do uzyskania stabilizacji pierwotnej, a następnie zamknięcie śrubą gojącą i szczelne zaszycie płata dziąsła nad implantem. Śruba tytanowa (implant) ma tendencję do wrastania w tkankę kostną. W tym momencie rozpoczyna się proces osteointegracji – (wrastania w tkankę kostną), który trwa 4 – 6 miesięcy do całkowitej stabilizacji. W przypadku zbyt małej ilości kości, aby wykonać implantację, należy przeprowadzić odbudowę kości – sterowana regeneracja kości – augmentacja kości. Wykonuje się ją w trakcie implantacji albo w przypadku dużych zaników kości, 6 – 8 miesięcy przed planowaną implantacją, w celu uzyskania odpowiedniej grubości kości do prawidłowego wprowadzenie implantu.
Drugi etap – Protetyczny. Zaczyna się po upływie 4 – 6 miesięcy od implantacji. Składa się z:
- Odsłonięcia implantu
- Uformowania dziąsła
- Pobrania wycisku pod koronę, oraz
- Nałożenie korony porcelanowej
U pacjentów z całkowitym bezzębiem możliwe jest wykonanie pracy protetycznej mocowanej na 4 – 6 implantach.
Implanty, podobnie do naszych naturalnych zębów, nie wymagają czynności wykraczających poza standardowe zabiegi higieniczne. Zalecanym rozwiązaniem jest codzienne mycie – szczotkowanie, co najmniej 2 x dziennie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, regularne przeglądy optymalnie co ½ roku oraz usuwanie osadów z kamienie nazębnego, który może być przyczyną utraty zarówno własnych zębów, jak również implantów.
Serdecznie zapraszamy do wizyty w naszym gabinecie przy ulicy Familijnej 65 w Białymstoku.
Protetyka stomatologiczna, zajmuje się odtwarzaniem prawidłowej czynności i budowy aparatu żucia (uzupełnianiem brakującego uzębienia), na który składa się jama ustna z zębami, mięśnie, stawy skroniowo-żuchwowe oraz unerwienie.
Wyróżnia się dwa typy uzupełnień protetycznych, a mianowicie uzupełnienia stałe i ruchome – w zależności od sposobu mocowania w jamie ustnej i mechanizmu funkcjonowania.
Uzupełnienia stałe, czyli mocowane na stałe - pacjent nie może ich samodzielnie wyjąć oraz ruchome (potocznie nazywane: protezy zębowe), które można samodzielnie zdejmować i wyjmować z jamy ustnej.
Stałymi są: mosty, korony, licówki, wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, prace protetyczne na implantach.
Ruchomymi są: protezy akrylowe całkowite i częściowe, protezy szkieletowe, szynoprotezy szkieletowe, protezy nylonowe - zwane również potocznie jako protezy elastyczne, protezy acetalowe, protetyka na implantach.
Braki w uzębieniu oprócz względów estetycznych, mogą powodować kłopoty zdrowotne, głównie ze strony układu pokarmowego - z powodu połykania nie do końca rozgryzionego pokarmu, neurologicznego w obrębie głowy - wyważanie panewki stawu skroniowo-żuchwowego i towarzyszące dolegliwości bólowe.
Nieleczone uzębienie może doprowadzić do stanu zapalnego mięśnia sercowego, czy też uogólnionego zakażenia bakteryjnego całego organizmu – sepsy.
W celu otrzymania pełnej informacji zapraszamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie stomatologicznym w Białymstoku przy ulicy Familijnej 65.
W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich zęba. Należy wówczas przeprowadzić leczenie endodontyczne, nazywane inaczej - leczenie kanałowe. Leczenie takie jest konieczne z uwagi na rozwijające się zapalenie miazgi zęba. Nieleczone zapalenie miazgi zęba może doprowadzić do stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba, inaczej nazywanej zgorzelą oraz zmian przywierzchołkowych korzenia zęba, a w następnym etapie obrzęku i utraty zęba. Rozwijającemu się stanowi zapalnemu towarzyszy silny, przeszywający ból, występujący samoistnie, niezależnie od przyjmowanych pokarmów. Złagodzenie bólu zęba jest możliwe tylko po zmniejszeniu ciśnienia w obrębie komory zęba, w której znajduje się miazga zęba (w okresie stanu zapalnego miazga stara się powiększyć swoją objętość, wzrasta ciśnienie w komorze zęba, stąd silny ból). Wówczas jedyną skuteczną metodą jest otwarcie komory zęba, czyli wykonanie otworu w koronie zęba, w celu zmniejszenia ciśnienia. Jest to wstęp do leczenia endodontycznego. Pozostawienie otwartej komory zęba bez dalszego leczenia kanałowego prowadzi tylko do przejściowego złagodzenia objawów bólowych, ale nie stanowi zakończenia procesu leczenia.
Wskazaniami do leczenia kanałowego są: zapalenie miazgi, martwica miazgi, niedopełnione kanały korzeniowe, zmiany okołowierzchołkowe.
Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu próchnicy, a następnie miazgi z komory i kanałów korzenia zęba. Ilość kanałów zależy od anatomicznej budowy zęba (1-2 kanały posiadają zęby przednie, 3-4 kanały zęby boczne). Kanały korzenia zęba należy nieco poszerzyć podczas czyszczenia, aby usunąć bakterie, które mogły przejść do zębiny. W trakcie opracowywania kanałów przepłukuje się je stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu, aby zdezynfekować i usunąć bakterie. Następnie kanały należy osuszyć oraz wypełnić specjalnymi preparatami, które muszą dokładnie uszczelnić kanał i zapobiec ewentualnemu w przyszłości rozwojowi bakterii.
Dr Dorota Łukjan posiada wieloletnią praktykę w zapobieganiu, diagnostyce i leczeniu kanałów zębów.
W trakcie leczenia korzystamy z Mikroskopu Chirurgicznego, do oceny długości kanałów stosujemy Endometr, do dezynfekcji kanałów używamy Lasera Biostymulacyjnego, do opracowania kanału zestawy narzędzi ręcznych i mechanicznych.
Zachęcamy do wizyty w klinice Medica Dental Bialystok i skorzystania z naszych usług.